116055-93-7
Product Name:
Thiazolo[5,4-d]pyrimidine-2-thiol, 5-ethoxy- (6CI)
Formula:
C7H7N3OS2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 215.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 215.01870427 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 215.01870427 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 94.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 300 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
