1160293-25-3
Product Name:
1-(2-chloroacetyl)-2-oxo-2,3-dihydro-1H-indole-6-carboxylic acid methyl ester
Formula:
C12H10ClNO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 267.66 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 267.0298355 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 267.0298355 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 384 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
