1153900-72-1
Product Name:
1-Propanol, 2-[[(2,6-dichlorophenyl)methyl]amino]-
Formula:
C10H13Cl2NO
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 234.12 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 233.0374194 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 233.0374194 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 32.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 158 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
RELATED SUPPLIERS
ALS India Life Sciences Pvt. Ltd
3Y
product:2-[(2,6-Dichlorobenzyl)amino]-1-propanol 1153900-72-1 95.00%
