1143459-81-7
Product Name:
N-(2-Methyl-5-nitrophenyl)-4-(3-pyridinyl)-2-thiazolamine hydrobromide
Formula:
C15H12N4O2S.HBr
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 393.3 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 391.99426 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 391.99426 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 112 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 392 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
