COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 455.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 455.36241108 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 455.36241108 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 68.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 781 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Agelasimine B is a natural product found in Agelas mauritiana with data available.
