COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 784.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 22 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 784.07592239 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 784.07592239 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 377 Ų |
| Heavy Atom Count | 56 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1510 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 5 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
alpha-D-Glucopyranose cyclic 2,3:4,6-bis[(1S)-4,4',5,5',6,6'-hexahydroxy[1,1'-biphenyl]-2,2'-dicarboxylate] is a natural product found in Punica granatum and Rhoiptelea chiliantha with data available.
