113563-37-4
Product Name:
Quinazoline, 6-chloro-4-(2-chlorophenyl)-2-methyl-
Formula:
C15H10Cl2N2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 289.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 288.0221037 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 288.0221037 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 25.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 313 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
