COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 642.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 13 |
| Rotatable Bond Count | 20 |
| Exact Mass | 642.32514165 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 642.32514165 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 181 Ų |
| Heavy Atom Count | 45 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1110 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 5 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Jatamanvaltrate B is a natural product found in Nardostachys jatamansi and Valeriana jatamansi with data available.
