112989-00-1
Product Name:
Rac-3-hexadecanamido-2-methoxypropyl phosphocholine
Formula:
C25H53N2O6P
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 508.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 24 |
| Exact Mass | 508.36412441 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 508.36412441 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 96.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 534 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
