CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | N,n'-di-2-naphthyl-p-phenylenediamine is a gray powder. (NTP, 1992) |
|---|---|
| Boiling Point | Decomposes at 450-453 °F (NTP, 1992) |
| Melting Point | 437 to 444 °F (NTP, 1992) |
| Solubility | less than 1 mg/mL at 66 °F (NTP, 1992) |
| Density | 1.25 (NTP, 1992) - Denser than water; will sink |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 360.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 360.162648646 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 360.162648646 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 24.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 439 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
N,n'-di-2-naphthyl-p-phenylenediamine is a gray powder. (NTP, 1992)
