112110-16-4
Product Name:
5-Methylpyridine-2,3-dicarboxylic acid dimethyl ester
Formula:
C10H11NO4
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Dry Powder |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 209.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 209.06880783 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 209.06880783 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 65.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 254 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
