COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 385.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 385.21273241 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 385.21273241 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 101 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 1 |
| Complexity | 709 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Methylsamidorphan is under investigation in clinical trial NCT01418092 (ALK37-007: Evaluation of Safety and Efficacy of ALKS 37 (RDC-1036) in Adults With Opioid-induced Constipation (OIC)).
