COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 307.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 307.09569129 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 307.09569129 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 72 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 525 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Leucettine L41 is a member of the class of benzodioxoles that is 1,3-benzodioxole substituted by a (2-anilino-5-oxo-1,5-dihydro-4H-imidazol-4-ylidene)methyl group at position 5. It is an inhibitor of DYRK1A, DYRK2, CLK1, and CLK3 (IC50s = 0.04, 0.035, 0.015, and 4.5 muM, respectively). It has a role as an autophagy inducer, an EC 2.7.12.1 (dual-specificity kinase) inhibitor, a nootropic agent, a neuroprotective agent and an EC 2.7.11.22 (cyclin-dependent kinase) inhibitor. It is a member of benzodioxoles, a substituted aniline and an imidazolone.
