110938-32-4
Product Name:
N-(2-hydroxyethyl)-6,11-dioxonaphtho[2,3-b]indolizine-12-carboxamide
Formula:
C19H14N2O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 334.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 334.09535693 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 334.09535693 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 87.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 578 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
