1103518-95-1
Product Name:
Generation 2 Thiol Reactive C6 Guanidine Functionalized Dendrimer
Formula:
C111H213N41O13S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 2394.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 40 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 25 |
| Rotatable Bond Count | 117 |
| Exact Mass | 2393.6741532 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 2392.6707984 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 999 Ų |
| Heavy Atom Count | 167 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 3710 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
