109482-32-8
Product Name:
Dicarbamic acid 2-(2-hydroxyphenyl)trimethylene ester
Formula:
C11H14N2O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 254.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 254.09027155 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 254.09027155 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 125 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 284 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-Hydroxyfelbamate is a carbamate ester, a tertiary alcohol and a member of benzyl alcohols.
