109037-77-6
Product Name:
TRIARYLSULFONIUM HEXAFLUOROPHOSPHATE SAL TS, MIXED,50% IN PROPYLENE CARBONAT
Formula:
C60H47F18P3S5
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Chemical Classes | UVCB |
|---|
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1363.2 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 23 |
| Rotatable Bond Count | 13 |
| Exact Mass | 1362.1206753 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1362.1206753 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 53.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 86 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1000 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

