1072708-14-5
Product Name:
Benzenemethanol, α-ethyl-4-methoxy-3-(1-methylethoxy)-
Formula:
C13H20O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 224.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 224.14124450 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 224.14124450 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 38.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 194 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
