1068-13-9
Product Name:
Acetic acid,2-[(dimethoxyphosphinothioyl)thio]-,ethyl ester
Formula:
C6H13O4PS2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 244.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 243.99928824 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 243.99928824 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 102 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 201 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
