SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Health Hazard GHS08 |
| GHS Hazard Statements |
H304:Aspiration hazard H413:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P273:Avoid release to the environment. P331:Do NOT induce vomiting. P301+P310:IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. P405:Store locked up. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 257.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 257.10117059 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 257.10117059 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 115 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 397 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
N4-Methylcytidine is a pyrimidine nucleoside.

