COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 427.3 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 427.09557123 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 427.09557123 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 102 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 820 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Cabotegravir sodium is an organic sodium salt that is the monosodium salt of cabotegravir. Used for treatment of HIV-1. It has a role as a HIV-1 integrase inhibitor. It contains a cabotegravir(1-).
