104832-72-6
Product Name:
β-D-Glucopyranoside, (2R)-3,4-dihydro-2,5,7,8-tetramethyl-2-[(4R,8R)-4,8,12-trimethyltridecyl]-2H-1-benzopyran-6-yl
Formula:
C35H60O7
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 592.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 8.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 15 |
| Exact Mass | 592.43390425 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 592.43390425 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 109 Ų |
| Heavy Atom Count | 42 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 778 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 8 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
