1043797-53-0
Product Name:
Ethanone, 1-[6,7-dihydro-4-[(3-Methylphenoxy)Methyl]thieno[3,2-c]pyridin-5(4H)-yl]-2-[(2-Methylbutyl)aMino]-
Formula:
C22H30N2O2S
Synonyms:
1-[6,7-Dihydro-4-[(3-methylphenoxy)methyl]thieno[3,2-c]pyridin-5(4H)-yl]-2-[(2-methylbutyl)amino]-ethanone maleate;2-((2-Methylbutyl)amino)-1-(4-((m-tolyloxy)methyl)-6,7-dihydrothieno[3,2-c]pyridin-5(4H)-yl)ethanone maleic acid salt;Hhat Inhibitor, RU-SKI 43 - CAS 1043797-53-1 - Calbiochem;
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 386.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 386.20279938 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 386.20279938 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 475 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
