103836-71-1
Product Name:
trans,trans-1,5-Bis[4-(trifluoroMethyl)phenyl]-1,4-pentadien-3-one
Formula:
C19H12F6O
Synonyms:
(1E,4E)-1,5-Bis[4-(trifluoromethyl)phenyl]1,4-pentadien-3-on;CF3-dba
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Skull and Crossbones Acute Toxicity GHS06 |
| GHS Hazard Statements |
H301:Acute toxicity,oral |
| Precautionary Statement Codes |
P301+P310:IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 370.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 370.07923397 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 370.07923397 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 17.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 469 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

