1038248-43-9
Product Name:
Ethanol, 2-[2-[(1,4-dimethylpentyl)amino]ethoxy]-
Formula:
C11H25NO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 203.32 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 203.188529040 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 203.188529040 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 41.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 118 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
