1037141-37-9
Product Name:
Benzenemethanol, 4-(4-bromophenoxy)-3-fluoro-
Formula:
C13H10BrFO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 297.12 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 295.98482 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 295.98482 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 232 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
