1036618-99-1
Product Name:
Cyclohexanamine, 4-(1,1-dimethylethyl)-N-(2-methylpropyl)-
Formula:
C14H29N
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 211.39 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 211.229999929 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 211.229999929 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 12 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 170 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
