1035261-61-0
Product Name:
diethyl 2-(2-(2,3-dichlorophenyl)-2-methylpropanoyl)malonate
Formula:
C17H20Cl2O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 375.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 374.0687791 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 374.0687791 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 460 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
