SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 ![]() Skull and Crossbones Acute Toxicity GHS06 |
| GHS Hazard Statements |
H228:Flammable solids H301:Acute toxicity,oral |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P270:Do not eat, drink or smoke when using this product. P321:Specific treatment (see … on this label). P330:Rinse mouth. P301+P310:IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. P405:Store locked up. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 466.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 466.18657197 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 466.18657197 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 132 Ų |
| Heavy Atom Count | 35 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 834 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
SB-559448 is a small-molecule drug that mimics the activity of thrombopoietin (TPO), a protein factor that promotes growth and production of blood platelets. This drug is developed by GlaxoSmithKline and used to treat Thrombocytopenia.Thrombocytopenia (decreased platelet count) is a common side effect of many chemotherapies and can lead to uncontrolled bleeding, thus representing a significant problem in the treatment of cancer patients.


