1029635-42-4
Product Name:
Methylphenyl(4-thiomethylphenyl)sulphonium triflate
Formula:
C15H15F3O3S3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 396.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 396.01354234 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 396.01354234 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 78 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 504 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
