102612-16-8
Product Name:
4-Benzofuranol, 7-chloro-2-((4-methoxyphenyl)methyl)-3-methyl-5-propyl -
Formula:
C20H21ClO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 344.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 344.1179222 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 344.1179222 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 42.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 396 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
