1024523-21-4
Product Name:
N-(3-(TERT-BUTYL)-1-METHYL-4-OXOINDENO[2,3-D]PYRAZOL-6-YL)(2-CHLORO-5-NITROPHENYL)FORMAMIDE
Formula:
C22H19ClN4O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 438.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 438.1094828 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 438.1094828 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 110 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 751 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
