1024267-23-9
Product Name:
5-CHLORONAPHTHALENE-2-SULFONIC ACID, POTASSIUM SALT
Formula:
C10H6ClKO3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 280.77 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 279.9363244 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 279.9363244 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 65.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 327 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
