1021241-95-1
Product Name:
[2-(dimethylamino)ethyl][(1-ethylpyrrolidin-2-yl)methyl]amine
Formula:
C11H25N3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 199.34 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 199.204847810 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 199.204847810 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 18.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 148 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
