102061-91-6
Product Name:
sodium 5-(ethoxycarbonyl)-2-(methylthio)pyrimidin-4-olate
Formula:
C8H9N2O3S.Na
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 236.23 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 236.02315761 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 236.02315761 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 100 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 208 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
