COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 499.6 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 499.26823591 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 499.26823591 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 125 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 651 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Onalespib Lactate is the lactate form of onalespib, a synthetic, orally bioavailable, small-molecule inhibitor of heat shock protein 90 (Hsp90) with potential antineoplastic activity. Onalespib selectively binds to Hsp90, thereby inhibiting its chaperone function and promoting the degradation of oncogenic signaling proteins involved in tumor cell proliferation and survival. Hsp90, a chaperone protein upregulated in a variety of tumor cells, regulates the folding, stability and degradation of many oncogenic signaling proteins.
