1019776-33-0
Product Name:
(5Z)-3-(1,3-benzodioxol-5-ylmethyl)-5-[[2-(2-hydroxyethylamino)-4-oxopyrido[1,2-a]pyrimidin-3-yl]methylidene]-2-sulfanylidene-1,3-thiazolidin-4-one
Formula:
C22H18N4O5S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 482.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 482.07186203 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 482.07186203 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 161 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1030 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
