COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 451.5 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 451.18423150 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 451.18423150 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 188 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 439 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Dobutamine Tartrate is the tartrate salt form of dobutamine, a synthetic catecholamine with sympathomimetic activity. Dobutamine primarily binds to and stimulates beta-1-adrenergic receptors located in the myocardium. As a result, it leads to a positive inotropic effect and increases in cardiac output.
