1012785-46-4
Product Name:
Diethyl({[2-(tetramethyl-1,3,2-dioxaborolan-2-yl)phenyl]methyl})amine
Formula:
C17H28BNO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 289.2 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 289.2213093 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 289.2213093 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 21.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 326 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
