CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Potassium tetrapyrophosphate is a whitish-colored powdered solid. It is toxic by ingestion, and/or inhalation. Contact with the substance should be avoided. |
|---|---|
| Melting Point | 1090 °C |
| Solubility | Soluble in water, insoluble in ethanol |
| pH | Between 10,0 and 10,8 (1 % solution) |
| Chemical Classes | Metals -> Phosphates, Metallic Salts |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 330.34 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 329.7667523 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 329.7667523 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 136 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 124 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Potassium tetrapyrophosphate is a whitish-colored powdered solid. It is toxic by ingestion, and/or inhalation. Contact with the substance should be avoided.
