1008576-29-1
Product Name:
Propanamide, 2-[(2-chloroacetyl)amino]-N-propyl-
Formula:
C8H15ClN2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 206.67 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 206.0822054 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 206.0822054 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 58.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 185 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
