100103-39-7
Product Name:
Disilane, 1,1,1,2,2,2-hexakis(1,1-dimethylethyl)-
Formula:
C24H54Si2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 398.9 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 398.37640479 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 398.37640479 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 365 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
