CAS 171596-29-5 Tadalafil 99.9%
| Price | USD20.00 |
| Packge | 1kg |
- Min. Order:1kg
- Supply Ability:2000 tons
- Time:2022-08-17
Product Details
- Product NameTadalafil
- CAS No.171596-29-5
- EINECS No.687-782-2
- MFC22H19N3O4
- MW389.4
- Appearancepowderwhite to beige
- Melting point 298-300°C
- storage temp. Sealed in dry,2-8°C
- Boiling point 679.1±55.0 °C(Predicted)
- density 1.51±0.1 g/cm3(Predicted)
| CAS: | 171596-29-5 |
| MF: | C22H19N3O4 |
| MW: | 389.4 |
| EINECS: | 687-782-2 |
| Melting point | 298-300°C |
| alpha | D20 +71.0° |
| Boiling point | 679.1±55.0 °C(Predicted) |
| density | 1.51±0.1 g/cm3(Predicted) |
| Fp | 2℃ |
| storage temp. | Sealed in dry,2-8°C |
| solubility | DMSO: soluble20mg/mL, clear |
| form | powder |
| pka | 16.68±0.40(Predicted) |
| color | white to beige |
Please feel free to contact me:
Wickr me:jessica6484
email:jessica@lihepharma.com
what's up:+8618186056484
WeChat:18186056484
Telegram:+8618186056484
Skype:+8618186056484

About us:
Lihe Pharmaceutical Technology (Wuhan) Co., Ltd. is a pharmaceutical company integrating product development, production and chemical intermediates, specializing in the research, development, production and export of organic intermediates, pharmaceutical intermediates, chemical solvents and pesticides.Loacted in Hubei Province, involving pesticide, medicine, chemical industry, coating, dye, reagent, polyester, petrochemical and other fields. AOP provide excellent products and products for customers according to quality, quantity and time Service, established a good brand reputation and business reputation in the industry, won the trust and support of many customers at home and abroad.since its establishment, the company has always adhered to the principle of people-oriented, technology for survival, quality for credit, service tenet, consistent quality and reputation guarantee, continuous pioneering spirit of business is the cornerstone of our development.


Company Profile Introduction
Lihe Pharmaceutical Technology (Wuhan) Co., Ltd. is a pharmaceutical company integrating product development, production and chemical intermediates, specializing in the research, development, production and export of organic intermediates, pharmaceutical intermediates, chemical solvents and pesticides.Loacted in Hubei Province, involving pesticide, medicine, chemical industry, coating, dye, reagent, polyester, petrochemical and other fields. AOP provide excellent products and products for customers according to quality, quantity and time Service, established a good brand reputation and business reputation in the industry, won the trust and support of many customers at home and abroad.since its establishment, the company has always adhered to the principle of people-oriented, technology for survival, quality for credit, service tenet, consistent quality and reputation guarantee, continuous pioneering spirit of business is the cornerstone of our development, and the support and praise of customers and partners is the driving force of our development.
Recommended supplier
- Eastern Chemicals Mumbai Private Limited
- Tadalafil Powder API, Grade Standard: IP
- Inquiry
- 2025-09-23
- Chemland Ind
- Tadalafil Api Powder
- Inquiry
- 2025-09-23
-
VIP3年
- GLP Pharma Standards
- 171596-27-3 Tadalafil - Impurity A/cis-Tadalafil NLT 95%
- Inquiry
- 2026-02-03
-
VIP0年
- GLP Pharma Standards
- 171596-27-3 Tadalafil - Impurity A/cis-Tadalafil NLT 95%
- Inquiry
- 2026-02-03
- Since:2022-04-18
- Address: C018, No. 5, Floor 0615, Building 06, Building 06, Engineering Design Headquarters, Unit 3, Optics V
