CAS No.:70288-86-7,Ivermectin
| Price | USD50.00 |
| Packge | 1kg |
- Min. Order:1kg
- Supply Ability:10tons
- Time:2022-08-17
Product Details
- Product NameIvermectin
- CAS No.70288-86-7
- EINECS No.274-536-0
- MFC48H74O14
- MW875.09
- AppearancepowderWhite
- storage temp. 2-8°C
- Water Solubility 4mg/L(temperature not stated)
| Product Name: | Ivermectin |
| Synonyms: | IVERMECTIN HCL;Ivermectin EP2000;IVERMECTIN NOT LESS THAN 93.0% OF 22,23-DIHY- DROAVERMECTIN B1A, AND NOT LESS THAN 97.0% OF 22,23-DIHY-DROAVERMECTIN B1(B1A+B1B);IVERMECTIN EP(CRM STANDARD);IVERMECTIN USP(CRM STANDARD);IvermectineEp2000;IVOMEC;IVERMECTIN |
| CAS: | 70288-86-7 |
| MF: | C48H74O14 |
| MW: | 875.09 |
| EINECS: | 274-536-0 |
| alpha | D +71.5 ± 3° (c = 0.755 in chloroform) |
| RTECS | IH7891500 |
| storage temp. | 2-8°C |
| solubility | H2O: ≤1.0% KF |
| form | powder |
| color | White |
| Water Solubility | 4mg/L(temperature not stated) |
| Stability: | Stable for 2 years as supplied. Solutions in DMSO or ethanol may be stored at -20° for up to 3 months. |
| InChIKey | AZSNMRSAGSSBNP-XPNPUAGNSA-N |
| CAS DataBase Reference | 70288-86-7(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | Ivermectin (70288-86-7) |
Contact me:
Wickr me:Wendy1243
Telegram:+8618186051243
WhatsApp:+8618186051243
email:wendy@lihepharma.com
Delivery:
1. Stock products are normally shipping within 3 working days.
2. For rush delivery, please contact our sales team for particular arrangement.

Lihe Pharmaceutical Technology (Wuhan) Co., Ltd. is a pharmaceutical company integrating product development, production and chemical intermediates, specializing in the research, development, production and export of organic intermediates, pharmaceutical intermediates, chemical solvents and pesticides

Company Profile Introduction
Lihe Pharmaceutical Technology (Wuhan) Co., Ltd. is a pharmaceutical company integrating product development, production and chemical intermediates, specializing in the research, development, production and export of organic intermediates, pharmaceutical intermediates, chemical solvents and pesticides.Loacted in Hubei Province, involving pesticide, medicine, chemical industry, coating, dye, reagent, polyester, petrochemical and other fields. AOP provide excellent products and products for customers according to quality, quantity and time Service, established a good brand reputation and business reputation in the industry, won the trust and support of many customers at home and abroad.since its establishment, the company has always adhered to the principle of people-oriented, technology for survival, quality for credit, service tenet, consistent quality and reputation guarantee, continuous pioneering spirit of business is the cornerstone of our development, and the support and praise of customers and partners is the driving force of our development.
Recommended supplier
-
VIP1年
- Allas Chem Technologies Pvt Ltd
- Ivermectin 70288-86-7 97%
- Inquiry
- 2025-05-25
- Since:2022-04-18
- Address: C018, No. 5, Floor 0615, Building 06, Building 06, Engineering Design Headquarters, Unit 3, Optics V
