Ethyl (3S)-piperidine-3-carboxylate
| Price | USD25.00 |
| Packge | 1KG |
- Min. Order:1KG
- Supply Ability:20MT
- Time:2022-08-17
Product Details
- Product NameEthyl (3S)-piperidine-3-carboxylate
- CAS No.37675-18-6
- EINECS No.609-464-4
- MFC8H15NO2
- MW157.21
- Appearanceclear liquidColorless to Almost colorless
- density 1.043 g/mL at 25 °C
- storage temp. Keep in dark place,Inert atmosphere,Store in freezer, under -20°C
- Boiling point 102-104 °C/7 mmHg(lit.)
Description:
Fastest delivery! Top quality! Top purity!
Manufacturer supply! Door to Door service !
Safe shipping and customs clearence for you!
Product Description:
High quality with competitive price.
All purity>99%
We are manufacturer and can provide high quality products with factory price.
| Synonyms: | (S)-(+)-ETHYL NIPECOTATE;(S)-ETHYL-NIPECOTATE;3-Piperidinecarboxylicacid, ethyl ester, (S)-;(3s)-(+)-ethyl Nipecotate;(S)-ETHYL PIPERIDINE-3-CARBOXYLATE;(S)-(+)-NIPECOTIC ACID ETHYL ESTER;(S)-NIPECOTIC ACID ETHYL ESTER;(S)-PIPERIDINE-3-CARBOXYLIC ACID ETHYL ESTER |
| CAS: | 37675-18-6 |
| MF: | C8H15NO2 |
| MW: | 157.21 |
| EINECS: | 609-464-4 |
| Product Categories: | Piperidine;Heterocyclic Compounds;Nitrogen cyclic compounds;Chiral Building Blocks;Esters (Chiral);Synthetic Organic Chemistry |
| Mol File: | 37675-18-6.mol |
![]() | |
| Ethyl (3S)-piperidine-3-carboxylate Chemical Properties |
| Boiling point | 102-104 °C/7 mmHg(lit.) |
| density | 1.043 g/mL at 25 °C |
| refractive index | n20/D 1.471 |
| Fp | 77 °C |
| storage temp. | Keep in dark place,Inert atmosphere,Store in freezer, under -20°C |
| pka | 9.35±0.10(Predicted) |
| Specific Gravity | 1.012 |
| Sensitive | Light, Air & Moisture Sensitive |
| CAS DataBase Reference | 37675-18-6(CAS DataBase Reference) |
Hot Product
1 CAS: 5449-12-7 BMK powder
2 CAS: 148553-50-8 Pregabalin
3 CAS:5337-93-9 4'-Methylpropiophenone
4 CAS: 110-63-4 1,4-Butanediol
5 CAS: 40064-34-4 4,4-Piperidinediol hydrochloride
6 CAS: 79099-07-3 N-BOC-4-PIPERIDINONE
7 CAS: 288573-56-8 1-Piperidinecarboxylic acid
8 CAS: 28578-16-7 PMK ethyl glycidate
9 CAS: 613-93-4 N-METHYLBENZAMIDE
10 CAS: 593-51-1 Methylamine hydrochloride
11 CAS: 236117-38-7 2-iodo-1-p-tolyl-propan-1-one
12 CAS: 49851-31-2 2-BROMO-1-PHENYL-PENTAN-1-ONE
13 CAS: 20320-59-6 Propanedioic acid
Product pictures




Company profile
Lihe Pharm Technology (Wuhan) Co., Ltd. has a registered capital of 3 million yuan, and our products have a great price advantage in Europe and South America. We are an experienced manufacturer of various apis, pharmaceutical intermediates, organic and inorganic chemicals. We provide samples to test the quality as a trial order, because I have confidence in the quality of our products, many foreign customers, received our goods will be consistent praise.
Welcome to send inquiry to me. Moderate price will be offered to you.
Email:resse@lihepharma.com
Wickr me: resse5724
Telegram: +8618186115724
Whats app: +8618186115724
Skype: +8618186115724
Wechat: 18186115724
Company Profile Introduction
Lihe Pharmaceutical Technology (Wuhan) Co., Ltd. is a pharmaceutical company integrating product development, production and chemical intermediates, specializing in the research, development, production and export of organic intermediates, pharmaceutical intermediates, chemical solvents and pesticides.Loacted in Hubei Province, involving pesticide, medicine, chemical industry, coating, dye, reagent, polyester, petrochemical and other fields. AOP provide excellent products and products for customers according to quality, quantity and time Service, established a good brand reputation and business reputation in the industry, won the trust and support of many customers at home and abroad.since its establishment, the company has always adhered to the principle of people-oriented, technology for survival, quality for credit, service tenet, consistent quality and reputation guarantee, continuous pioneering spirit of business is the cornerstone of our development, and the support and praise of customers and partners is the driving force of our development.
Recommended supplier
-
VIP3年
- ALS India Life Sciences
- (S)-Ethyl piperidine-3-carboxylate 37675-18-6 95.00%
- Inquiry
- 2025-05-26
-
VIP0年
- ALS India Life Sciences
- (S)-Ethyl piperidine-3-carboxylate 37675-18-6 95.00%
- Inquiry
- 2025-05-26
-
VIP3年
- ALS India Life Sciences
- (3S,4R)-3-Hydroxy-4-methyl-piperidine-1-carboxylic acid tert-butyl ester 95.00%
- Inquiry
- 2025-05-26
-
VIP0年
- ALS India Life Sciences
- (3S,4R)-3-Hydroxy-4-methyl-piperidine-1-carboxylic acid tert-butyl ester 95.00%
- Inquiry
- 2025-05-26
- Since:2022-04-18
- Address: C018, No. 5, Floor 0615, Building 06, Building 06, Engineering Design Headquarters, Unit 3, Optics V

