CAS 86-29-3 Diphenylacetonitrile 99.9%
| Price | USD35.00 |
| Packge | 1kg |
- Min. Order:1kg
- Supply Ability:2000 tons
- Time:2022-08-17
Product Details
- Product NameDiphenylacetonitrile
- CAS No.86-29-3
- EINECS No.201-662-5
- MFC14H11N
- MW193.25
- InChIKeyNEBPTMCRLHKPOB-UHFFFAOYSA-N
- AppearanceCrystalline PowderWhite to creamy or faint yellow
- Melting point 71-73 °C (lit.)
- Boiling point 181 °C/12 mmHg (lit.)
- Water Solubility INSOLUBLE
- storage temp. Store below +30°C.
- density 1.1061 (rough estimate)
| CAS: | 86-29-3 |
| MF: | C14H11N |
| MW: | 193.25 |
| EINECS: | 201-662-5 |
| Melting point | 71-73 °C (lit.) |
| Boiling point | 181 °C/12 mmHg (lit.) |
| density | 1.1061 (rough estimate) |
| vapor pressure | 21.3 hPa (190 °C) |
| refractive index | 1.5850 (estimate) |
| Fp | 120 °C |
| storage temp. | Store below +30°C. |
| solubility | INSOLUBLE |
| form | Crystalline Powder |
| color | White to creamy or faint yellow |
Please feel free to contact me:
Wickr me:jessica6484
email:jessica@lihepharma.com
what's up:+8618186056484
WeChat:18186056484
Telegram:+8618186056484
Skype:+8618186056484

About us:
Lihe Pharmaceutical Technology (Wuhan) Co., Ltd. is a pharmaceutical company integrating product development, production and chemical intermediates, specializing in the research, development, production and export of organic intermediates, pharmaceutical intermediates, chemical solvents and pesticides.Loacted in Hubei Province, involving pesticide, medicine, chemical industry, coating, dye, reagent, polyester, petrochemical and other fields. AOP provide excellent products and products for customers according to quality, quantity and time Service, established a good brand reputation and business reputation in the industry, won the trust and support of many customers at home and abroad.since its establishment, the company has always adhered to the principle of people-oriented, technology for survival, quality for credit, service tenet, consistent quality and reputation guarantee, continuous pioneering spirit of business is the cornerstone of our development.


Company Profile Introduction
Lihe Pharmaceutical Technology (Wuhan) Co., Ltd. is a pharmaceutical company integrating product development, production and chemical intermediates, specializing in the research, development, production and export of organic intermediates, pharmaceutical intermediates, chemical solvents and pesticides.Loacted in Hubei Province, involving pesticide, medicine, chemical industry, coating, dye, reagent, polyester, petrochemical and other fields. AOP provide excellent products and products for customers according to quality, quantity and time Service, established a good brand reputation and business reputation in the industry, won the trust and support of many customers at home and abroad.since its establishment, the company has always adhered to the principle of people-oriented, technology for survival, quality for credit, service tenet, consistent quality and reputation guarantee, continuous pioneering spirit of business is the cornerstone of our development, and the support and praise of customers and partners is the driving force of our development.
Recommended supplier
- Seema Biotech
- Diphenyl Acetonitrile, C14H11N, Cas Number: 86-29-3
- Inquiry
- 2025-09-23
- Cadixo Chemicals LLP
- Diphenyl Acetonitrile DPAN, Cas Number: 86-29-3
- Inquiry
- 2025-09-23
- Cynor Laboratories
- Diphenylacetonitrile pure LR, Cas Number: 86-29-3, Dipan
- Inquiry
- 2025-09-23
- Since:2022-04-18
- Address: C018, No. 5, Floor 0615, Building 06, Building 06, Engineering Design Headquarters, Unit 3, Optics V
