CAS No.:78-44-4,Carisoprodol
| Price | USD55.00 |
| Packge | 1kg |
- Min. Order:1kg
- Supply Ability:10tons
- Time:2022-08-17
Product Details
- Product NameCarisoprodol
- CAS No.78-44-4
- EINECS No.201-118-7
- MFC12H24N2O4
- MW260.33
- AppearanceSolidWhite to Off-White
- Melting point 92-92°C
- Water Solubility <0.1 g/100 mL at 19.5 ºC
- storage temp. 2-8°C
- Boiling point 403.59°C (rough estimate)
- density 1.1035 (rough estimate)
| Product Name: | Carisoprodol |
| Synonyms: | isopropylcarbamic acid ester with 2-(hydroxymethyl)-2-methylpentyl carbamate;CARISOPRODOL;n-isopropyl 2-methyl-2-propyl-1,3-propanediol dicarbamate;2-Methyl-2-Propyl-1,2-Propanediol;Carisoprodol CIV (1 g);(1-Methylethyl)carbamic acid 2-(((aminocarbonyl)oxy)methyl)-2-methylpentyl ester;(1-methylethyl)-carbamicaci2-(((aminocarbonyl)oxy)methyl)-2-methylpentyl;(1-methylethyl)carbamicacid2-(((aminocarbonyl)oxy)methyl)-2-methylpentyles |
| CAS: | 78-44-4 |
| MF: | C12H24N2O4 |
| MW: | 260.33 |
| EINECS: | 201-118-7 |
| Melting point | 92-92°C |
| Boiling point | 403.59°C (rough estimate) |
| density | 1.1035 (rough estimate) |
| refractive index | 1.4560 (estimate) |
| storage temp. | 2-8°C |
| solubility | Very slightly soluble in water, freely soluble in acetone, in alcohol and in methylene chloride. |
| form | Solid |
| pka | pKa 4.2 (Uncertain) |
| color | White to Off-White |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 19.5 ºC |
| CAS DataBase Reference | 78-44-4(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | Carisoprodol(78-44-4) |
| EPA Substance Registry System | Carisoprodol (78-44-4) |
Contact me:
Wickr me:Wendy1243
Telegram:+8618186051243
WhatsApp:+8618186051243
email:wendy@lihepharma.com
Delivery:
1. Stock products are normally shipping within 3 working days.
2. For rush delivery, please contact our sales team for particular arrangement.

Lihe Pharmaceutical Technology (Wuhan) Co., Ltd. is a pharmaceutical company integrating product development, production and chemical intermediates, specializing in the research, development, production and export of organic intermediates, pharmaceutical intermediates, chemical solvents and pesticides

Company Profile Introduction
Lihe Pharmaceutical Technology (Wuhan) Co., Ltd. is a pharmaceutical company integrating product development, production and chemical intermediates, specializing in the research, development, production and export of organic intermediates, pharmaceutical intermediates, chemical solvents and pesticides.Loacted in Hubei Province, involving pesticide, medicine, chemical industry, coating, dye, reagent, polyester, petrochemical and other fields. AOP provide excellent products and products for customers according to quality, quantity and time Service, established a good brand reputation and business reputation in the industry, won the trust and support of many customers at home and abroad.since its establishment, the company has always adhered to the principle of people-oriented, technology for survival, quality for credit, service tenet, consistent quality and reputation guarantee, continuous pioneering spirit of business is the cornerstone of our development, and the support and praise of customers and partners is the driving force of our development.
Recommended supplier
- Eastern Chemicals Mumbai Private Limited
- Carisoprodol Powder API
- Inquiry
- 2025-09-23
- Since:2022-04-18
- Address: C018, No. 5, Floor 0615, Building 06, Building 06, Engineering Design Headquarters, Unit 3, Optics V
