CAS No.:17316-67-5,Butafosfan
| Price | USD35.00 |
| Packge | 1kg |
- Min. Order:1kg
- Supply Ability:10tons
- Time:2022-08-17
Product Details
- Product NameButafosfan
- CAS No.17316-67-5
- EINECS No.241-341-7
- MFC7H18NO2P
- MW179.2
- AppearanceSolidWhite to Off-White
- Melting point 219 °C
- Boiling point 273.4±42.0 °C(Predicted)
- storage temp. Hygroscopic, -20°C Freezer, Under inert atmosphere
| Product Name: | Butafosfan |
| Synonyms: | Butaf;2-(butylamino)propan-2-yl-hydroxy-oxophosphonium;1-(butylamino)-1-methylethyl]-phosphonic acid;Butaf02759847255osfan;2-(butylamino)propan-2-yl-hydroxy-oxophosphanium;BUTAFOSFAN;BUTAPHOSPHAN(BUTAFOSFAN);Phosphinic acid, 1-(butylamino)-1-methylethyl- |
| CAS: | 17316-67-5 |
| MF: | C7H18NO2P |
| MW: | 179.2 |
| EINECS: | 241-341-7 |
| Melting point | 219 °C |
| Boiling point | 273.4±42.0 °C(Predicted) |
| storage temp. | Hygroscopic, -20°C Freezer, Under inert atmosphere |
| solubility | Methanol (Slightly), Water (Slightly) |
| pka | 2.99±0.10(Predicted) |
| form | Solid |
| color | White to Off-White |
| Stability: | Hygroscopic |
| CAS DataBase Reference | 17316-67-5(CAS DataBase Reference) |
Contact me:
Wickr me:Wendy1243
Telegram:+8618186051243
WhatsApp:+8618186051243
email:wendy@lihepharma.com
Delivery:
1. Stock products are normally shipping within 3 working days.
2. For rush delivery, please contact our sales team for particular arrangement.

Lihe Pharmaceutical Technology (Wuhan) Co., Ltd. is a pharmaceutical company integrating product development, production and chemical intermediates, specializing in the research, development, production and export of organic intermediates, pharmaceutical intermediates, chemical solvents and pesticides

Company Profile Introduction
Lihe Pharmaceutical Technology (Wuhan) Co., Ltd. is a pharmaceutical company integrating product development, production and chemical intermediates, specializing in the research, development, production and export of organic intermediates, pharmaceutical intermediates, chemical solvents and pesticides.Loacted in Hubei Province, involving pesticide, medicine, chemical industry, coating, dye, reagent, polyester, petrochemical and other fields. AOP provide excellent products and products for customers according to quality, quantity and time Service, established a good brand reputation and business reputation in the industry, won the trust and support of many customers at home and abroad.since its establishment, the company has always adhered to the principle of people-oriented, technology for survival, quality for credit, service tenet, consistent quality and reputation guarantee, continuous pioneering spirit of business is the cornerstone of our development, and the support and praise of customers and partners is the driving force of our development.
- Since:2022-04-18
- Address: C018, No. 5, Floor 0615, Building 06, Building 06, Engineering Design Headquarters, Unit 3, Optics V
