CAS No.:103-90-2,Acetaminophen
| Price | USD50.00 |
| Packge | 1kg |
- Min. Order:1kg
- Supply Ability:10tons
- Time:2022-08-17
Product Details
- Product NameAcetaminophen
- CAS No.103-90-2
- EINECS No.203-157-5
- MFC8H9NO2
- MW151.16
- InChIKeyRZVAJINKPMORJF-UHFFFAOYSA-N
- AppearanceCrystals or Crystalline PowderWhite
- Water Solubility 14 g/L (20 ºC)
- Melting point 168-172 °C(lit.)
- density 1,293 g/cm3
- storage temp. Inert atmosphere,Room Temperature
- Boiling point 273.17°C (rough estimate)
| Product Name: | Acetaminophen |
| Synonyms: | PARACETAMOL BP2001;PARACETAMOL POWDER;PARACETAMOL POWDER BP;PARACETAMOL BP;ACETAMINOPHENOL POWDER PB/USP;PARACETAMOL DC GRADE;PARACETAMOL BP98;PARACETAMOL USP23,BP98 |
| CAS: | 103-90-2 |
| MF: | C8H9NO2 |
| MW: | 151.16 |
| EINECS: | 203-157-5 |
| Melting point | 168-172 °C(lit.) |
| Boiling point | 273.17°C (rough estimate) |
| density | 1,293 g/cm3 |
| refractive index | 1.5810 (rough estimate) |
| Fp | 11 °C |
| storage temp. | Inert atmosphere,Room Temperature |
| solubility | ethanol: soluble0.5M, clear, colorless |
| pka | 9.86±0.13(Predicted) |
| form | Crystals or Crystalline Powder |
| color | White |
| PH | 5.5-6.5 (H2O, 20℃)(saturated solution) |
| PH Range | 5.5 - 6.5 (H?O, 20 °C) (saturated solution) |
| explosive limit | 15%(V) |
| Water Solubility | 14 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,47 |
| BRN | 2208089 |
| InChIKey | RZVAJINKPMORJF-UHFFFAOYSA-N |
| CAS DataBase Reference | 103-90-2(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | Acetaminophen(103-90-2) |
| IARC | 3 (Vol. 50, 73) 1999 |
| EPA Substance Registry System | Acetaminophen (103-90-2) |
Contact me:
Wickr me:Wendy1243
Telegram:+8618186051243
WhatsApp:+8618186051243
email:wendy@lihepharma.com
Delivery:
1. Stock products are normally shipping within 3 working days.
2. For rush delivery, please contact our sales team for particular arrangement.

Lihe Pharmaceutical Technology (Wuhan) Co., Ltd. is a pharmaceutical company integrating product development, production and chemical intermediates, specializing in the research, development, production and export of organic intermediates, pharmaceutical intermediates, chemical solvents and pesticides

Company Profile Introduction
Lihe Pharmaceutical Technology (Wuhan) Co., Ltd. is a pharmaceutical company integrating product development, production and chemical intermediates, specializing in the research, development, production and export of organic intermediates, pharmaceutical intermediates, chemical solvents and pesticides.Loacted in Hubei Province, involving pesticide, medicine, chemical industry, coating, dye, reagent, polyester, petrochemical and other fields. AOP provide excellent products and products for customers according to quality, quantity and time Service, established a good brand reputation and business reputation in the industry, won the trust and support of many customers at home and abroad.since its establishment, the company has always adhered to the principle of people-oriented, technology for survival, quality for credit, service tenet, consistent quality and reputation guarantee, continuous pioneering spirit of business is the cornerstone of our development, and the support and praise of customers and partners is the driving force of our development.
Recommended supplier
- Ram Shree Chemicals
- Paracetamol Powder Ip
- Inquiry
- 2025-09-23
- Chemzone Pharma
- Paracetamol Powder
- Inquiry
- 2025-09-23
- Krishkan Chemicals
- Paracetamol (USP/BP/EP/JP/IP), Purity: 99%
- Inquiry
- 2025-09-23
- Akhil Healthcare Private Limited
- Paracetamol Powder (Acetaminophen)
- Inquiry
- 2025-09-23
- Since:2022-04-18
- Address: C018, No. 5, Floor 0615, Building 06, Building 06, Engineering Design Headquarters, Unit 3, Optics V
