Lead chromate
| Price | USD1.00 |
| Packge | 1KG |
- Min. Order:1KG
- Supply Ability:25kg
- Time:2019-07-14
Product Details
- Product NameLead chromate
- CAS No.7758-97-6
- EINECS No.231-846-0
- MFCrO4Pb
- MW323.19
- InChIKeyMOUPNEIJQCETIW-UHFFFAOYSA-N
- AppearancesinteredYellow
- density 6,3 g/cm3
- Melting point 844°C
- Water Solubility Insoluble. <0.1 g/100 mL at 19 ºC
Selina617
| Product Name: | Lead chromate |
| Synonyms: | LEAD(+2)CHROMATE;LEAD CHROMATE, PRECIPITATED;LEAD(II) CHROMATE;LEAD (II) CHROMATE SINTERED;LEIPZIG YELLOW;CHROME YELLOW;PIGMENT GREEN 15;canarychromeyellow40-2250 |
| CAS: | 7758-97-6 |
| MF: | CrO4Pb |
| MW: | 323.19 |
| EINECS: | 231-846-0 |
| Product Categories: | Inorganics;Analytical Reagents for General Use;E-L, Puriss p.a. ACS;Puriss p.a. ACS;ACS GradeChemical Synthesis;Catalysis and Inorganic Chemistry;Essential Chemicals;Lead;Routine Reagents |
| Mol File: | 7758-97-6.mol |
![]() |
|
| Lead chromate Chemical Properties |
| Melting point | 844°C |
| density | 6,3 g/cm3 |
| form | sintered |
| color | Yellow |
| Water Solubility | Insoluble. <0.1 g/100 mL at 19 ºC |
| Merck | 14,5405 |
| Stability: | Stable. Reacts violently with ferric ferrocyanide. |
| CAS DataBase Reference | 7758-97-6(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | Chromic acid (H2CrO4), lead(2+) salt (1:1)(7758-97-6) |
| Safety Information |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 61-33-40-50/53-62-45 |
| Safety Statements | 53-45-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | GB2975000 |
| TSCA | Yes |
| HazardClass | 6.1 |
| PackingGroup | III |
Company Profile Introduction
Henan CoreyChem Co., Ltd, based on the original Zhengzhou Cote Chemical Research Institute, be brave in absorbing highly educated talents & overseas returnees; actively responded to Zhengzhou City High-tech Zone Government’s Special Care Policy, reorganized and founded in National University of Science and Technology Park, which is a high-tech, stock enterprise of high-end chemical Custom synthesis;The park was created by the People's Government of Henan Province, and proved by Ministry of Education and the National Science & Technology, taking the construction mode of "many college a park, and common development", mainly depends on Zhengzhou University and Henan University’s scientific research and talent advantage to set up Universities, scientific research institute and enterprise scientific research achievements transformation platform, to make high-tech enterprises incubate, is the new high-tech talent gathering base, high and new technology industry enterprise radiation base, colleges and universities technological innovation base.
Henan Coreychem Co., Ltd, facing global High-tech pharmaceutical raw materials, high complex new type intermediates, fine chemicals custom synthesis, scale-up production and Rare chemicals trade. Corey have well-equipped machine, strong technical force and considerate marketing team service. We also have rich experience advantage in basic research, small scale process development, scale-up, industrial technology development & production and cost control.
Recommended supplier
- Triveni Interchem Private Limited (Group Of Triveni Chemicals)
- Lead Acetate (Sugar of Lead), 98%
- Inquiry
- 2025-09-23
- Advent Chembio Private Limited
- Lead Oxide (Red Lead)
- Inquiry
- 2025-09-23
- Buradon INC
- Lead Dioxide(Lead Peroxide)
- Inquiry
- 2025-09-23
- Since:2014-12-17
- Address: No.967,15th Floor,Unit 7, Building 1, No.70 of DianChang Road, High-tech Development Zone, Zhengzho
INQUIRY

